Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 20 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Orange
In Stock
$30.60
/each
Earn 30 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 53FZ42
$30.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Zinc |
| Hub Height | 32 mm |
| Features | Protective Cap |
| Overall Height | 65.5 mm |
| Color | Orange |
| Measurement System | Metric |
| Handle Length | 65 mm |
| Thread Size | M8 |
| Thread Material | Steel |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Length | 20 mm |
| Mfr. Model # | K0122.92082X20 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 20.00mm, Overall Height 65.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated