Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 45 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$32.20
/each
Earn 32 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 53FZ37
$32.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Overall Height | 90.5 mm |
| Measurement System | Metric |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Hub Height | 32 mm |
| Thread Material | Steel |
| Features | Protective Cap |
| Color | Black |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Size | M8 |
| Handle Length | 65 mm |
| Thread Length | 45 mm |
| Mfr. Model # | K0122.92081X45 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 45.00mm, Overall Height 90.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated