Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 40 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$32.20
/each
Earn 32 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 53FZ36
$32.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Hub Height | 32 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Measurement System | Metric |
| Thread Length | 40 mm |
| Handle Length | 65 mm |
| Overall Height | 85.5 mm |
| Color | Black |
| Thread Size | M8 |
| Thread Material | Steel |
| Features | Protective Cap |
| Mfr. Model # | K0122.92081X40 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 85.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated