Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 Thread, 55 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$32.20
/each
Earn 32 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 T...
Item 53FZ19
$32.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Length | 65 mm |
| Color | Black |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Length | 55 mm |
| Thread Size | M6 |
| Handle Material | Zinc |
| Features | Protective Cap |
| Measurement System | Metric |
| Overall Height | 100.5 mm |
| Hub Height | 32 mm |
| Thread Material | Steel |
| Mfr. Model # | K0122.92061X55 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 55.00mm, Overall Height 100.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated