Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M16 Thread, 90 mm Thread Lg, 110 mm Lg, Orange
In Stock
$44.00
/each
Earn 44 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M16...
Item 53FX84
$44.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Measurement System | Metric |
| Thread Length | 90 mm |
| Thread Size | M16 |
| Hub Height | 49 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Material | Zinc |
| Overall Height | 167.5 mm |
| Thread Material | Steel |
| Handle Length | 110 mm |
| Color | Orange |
| Mfr. Model # | K0122.5162X90 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M16, Thread Standard Metric, Screw Length 90.00mm, Overall Height 167.5 mm, Overall Length 126 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated