Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M16 Thread, 70 mm Thread Lg, 110 mm Lg, Orange
In Stock
$43.75
/each
Earn 43 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M16...
Item 53FX82
$43.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Hub Height | 49 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Length | 70 mm |
| Thread Size | M16 |
| Thread Material | Steel |
| Color | Orange |
| Handle Length | 110 mm |
| Measurement System | Metric |
| Overall Height | 147.5 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Mfr. Model # | K0122.5162X70 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M16, Thread Standard Metric, Screw Length 70.00mm, Overall Height 147.5 mm, Overall Length 126 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated