Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M16 Thread, 80 mm Thread Lg, 110 mm Lg
In Stock
$42.75
/each
Earn 42 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M16...
Item 53FX61
$42.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Length | 80 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Color | Black |
| Handle Material | Zinc |
| Handle Length | 110 mm |
| Measurement System | Metric |
| Overall Height | 157.5 mm |
| Hub Height | 49 mm |
| Thread Material | Steel |
| Thread Size | M16 |
| Mfr. Model # | K0122.5161X80 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M16, Thread Standard Metric, Screw Length 80.00mm, Overall Height 157.5 mm, Overall Length 126 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated