Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M16 Thread, 30 mm Thread Lg, 110 mm Lg
In Stock
$37.65
/each
Earn 37 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M16...
Item 53FX53
$37.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Length | 30 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Handle Length | 110 mm |
| Color | Black |
| Measurement System | Metric |
| Hub Height | 49 mm |
| Overall Height | 107.5 mm |
| Thread Size | M16 |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Material | Steel |
| Mfr. Model # | K0122.5161X30 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M16, Thread Standard Metric, Screw Length 30.00mm, Overall Height 107.5 mm, Overall Length 126 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated