Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M12 Thread, 35 mm Thread Lg, 110 mm Lg, Orange
In Stock
$40.95
/each
Earn 40 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M12...
Item 53FX21
$40.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Size | M12 |
| Thread Length | 35 mm |
| Hub Height | 49 mm |
| Thread Material | Steel |
| Color | Orange |
| Overall Height | 112.5 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Handle Length | 110 mm |
| Measurement System | Metric |
| Mfr. Model # | K0122.5122X35 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M12, Thread Standard Metric, Screw Length 35.00mm, Overall Height 112.5 mm, Overall Length 126 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated