Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M12 Thread, 20 mm Thread Lg, 95 mm Lg, Orange
In Stock
$28.75
/each
Earn 28 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M12...
Item 53FV65
$28.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Material | Steel |
| Measurement System | Metric |
| Overall Height | 87.5 mm |
| Hub Height | 43 mm |
| Handle Length | 95 mm |
| Thread Size | M12 |
| Color | Orange |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Length | 20 mm |
| Mfr. Model # | K0122.4122X20 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M12, Thread Standard Metric, Screw Length 20.00mm, Overall Height 87.5 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated