Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M12 Thread, 90 mm Thread Lg, 95 mm Lg
In Stock
$45.20
/each
Earn 45 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M12...
Item 53FV52
$45.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Length | 95 mm |
| Thread Material | Steel |
| Overall Height | 157.5 mm |
| Thread Size | M12 |
| Color | Black |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Measurement System | Metric |
| Thread Length | 90 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Hub Height | 43 mm |
| Mfr. Model # | K0122.4121X90 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M12, Thread Standard Metric, Screw Length 90.00mm, Overall Height 157.5 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated