Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10 Thread, 50 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Orange
In Stock
$24.99
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10...
Item 53FJ29
$24.99
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Measurement System | Metric |
| Thread Material | Steel |
| Color | Orange |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Size | M10 |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Handle Length | 65 mm |
| Overall Height | 95.5 mm |
| Thread Length | 50 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Mfr. Model # | K0122.2102X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 95.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated