Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10 Thread, 35 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Orange
In Stock
$25.50
/each
Earn 25 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10...
Item 53FJ26
$25.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Zinc |
| Measurement System | Metric |
| Handle Length | 65 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Color | Orange |
| Thread Material | Steel |
| Thread Size | M10 |
| Overall Height | 80.5 mm |
| Thread Length | 35 mm |
| Mfr. Model # | K0122.2102X35 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 35.00mm, Overall Height 80.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated