Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, #10-24 Thread, 15 mm Thread Lg, 40 mm Lg
In Stock
$19.04
/each
Earn 19 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, #10-...
Item 53FG13
$19.04
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Color | Black |
| Thread Material | Steel |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Measurement System | Inch |
| Thread Size | #10-24 |
| Thread Length | 15 mm |
| Handle Length | 40 mm |
| Overall Height | 49 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Mfr. Model # | K0122.1A01X15 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size #10-24, Thread Standard UNC, Screw Length 15.00mm, Overall Height 49 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated