Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 Thread, 25 mm Thread Lg, 40 mm Lg, Orange
In Stock
$18.69
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 T...
Item 53FF87
$18.69
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Size | M6 |
| Thread Length | 25 mm |
| Color | Orange |
| Overall Height | 59 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Length | 40 mm |
| Measurement System | Metric |
| Thread Material | Steel |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Mfr. Model # | K0122.1062X25 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 25.00mm, Overall Height 59 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated