Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M5 Thread, 40 mm Thread Lg, 40 mm Lg, Orange
In Stock
$20.62
/each
Earn 20 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M5 T...
Item 53FF54
$20.62
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Zinc |
| Measurement System | Metric |
| Thread Material | Steel |
| Thread Length | 40 mm |
| Color | Orange |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Handle Length | 40 mm |
| Overall Height | 74 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Size | M5 |
| Mfr. Model # | K0122.1052X40 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M5, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 74 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated