Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M5 Thread, 35 mm Thread Lg, 40 mm Lg, Orange
In Stock
$20.68
/each
Earn 20 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M5 T...
Item 53FF53
$20.68
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Length | 40 mm |
| Thread Material | Steel |
| Handle Material | Zinc |
| Measurement System | Metric |
| Thread Size | M5 |
| Color | Orange |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Overall Height | 69 mm |
| Thread Length | 35 mm |
| Mfr. Model # | K0122.1052X35 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M5, Thread Standard Metric, Screw Length 35.00mm, Overall Height 69 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated