Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M5 Thread, 15 mm Thread Lg, 40 mm Lg, Orange
In Stock
$19.02
/each
Earn 19 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M5 T...
Item 53FF49
$19.02
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Overall Height | 49 mm |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Color | Orange |
| Handle Length | 40 mm |
| Thread Size | M5 |
| Handle Material | Zinc |
| Measurement System | Metric |
| Thread Material | Steel |
| Thread Length | 15 mm |
| Mfr. Model # | K0122.1052X15 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M5, Thread Standard Metric, Screw Length 15.00mm, Overall Height 49 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated