Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M5 Thread, 50 mm Thread Lg, 40 mm Lg
In Stock
$20.68
/each
Earn 20 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M5 T...
Item 53FF38
$20.68
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Length | 50 mm |
| Thread Material | Steel |
| Overall Height | 84 mm |
| Measurement System | Metric |
| Color | Black |
| Handle Length | 40 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Size | M5 |
| Mfr. Model # | K0122.1051X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M5, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 84 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated