Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M5 Thread, 20 mm Thread Lg, 40 mm Lg
In Stock
$14.64
/each
Earn 14 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M5 T...
Item 53FF32
$14.64
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Length | 20 mm |
| Measurement System | Metric |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Material | Steel |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Handle Length | 40 mm |
| Thread Size | M5 |
| Overall Height | 54 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Color | Black |
| Mfr. Model # | K0122.1051X20 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M5, Thread Standard Metric, Screw Length 20.00mm, Overall Height 54 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated