Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, #8-32 Thread, 45 mm Thread Lg, 30 mm Lg
In Stock
$20.68
/each
Earn 20 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, #8-3...
Item 53FE91
$20.68
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Color | Black |
| Thread Length | 45 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Overall Height | 78 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Size | #8-32 |
| Thread Material | Steel |
| Measurement System | Inch |
| Handle Length | 30 mm |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Mfr. Model # | K0122.0AE1X45 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size #8-32, Thread Standard UNC, Screw Length 45.00mm, Overall Height 78 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated