Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, #10-32 Thread, 10 mm Thread Lg, 30 mm Lg
In Stock
$21.16
/each
Earn 21 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, #10-...
Item 53FD93
$21.16
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Length | 10 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Color | Black |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Size | #10-32 |
| Measurement System | Inch |
| Overall Height | 43 mm |
| Thread Material | Steel |
| Handle Length | 30 mm |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Mfr. Model # | K0122.0A11X10 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size #10-32, Thread Standard UNF, Screw Length 10.00mm, Overall Height 43 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated