Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, #10-24 Thread, 40 mm Thread Lg, 30 mm Lg, Orange
In Stock
$20.68
/each
Earn 20 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, #10-...
Item 53FD72
$20.68
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Overall Height | 73 mm |
| Handle Length | 30 mm |
| Measurement System | Inch |
| Thread Length | 40 mm |
| Thread Size | #10-24 |
| Handle Material | Zinc |
| Color | Orange |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Thread Material | Steel |
| Mfr. Model # | K0122.0A02X40 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size #10-24, Thread Standard UNC, Screw Length 40.00mm, Overall Height 73 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated