Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, #10-24 Thread, 30 mm Thread Lg, 30 mm Lg
In Stock
$22.08
/each
Earn 22 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, #10-...
Item 53FD52
$22.08
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Color | Black |
| Overall Height | 63 mm |
| Handle Length | 30 mm |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Measurement System | Inch |
| Thread Length | 30 mm |
| Thread Material | Steel |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Size | #10-24 |
| Handle Material | Zinc |
| Mfr. Model # | K0122.0A01X30 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size #10-24, Thread Standard UNC, Screw Length 30.00mm, Overall Height 63 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated