Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M4 Thread, 10 mm Thread Lg, 30 mm Lg, Orange
In Stock
$20.40
/each
Earn 20 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M4 T...
Item 53FC75
$20.40
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Zinc |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Material | Steel |
| Thread Length | 10 mm |
| Handle Length | 30 mm |
| Measurement System | Metric |
| Color | Orange |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Overall Height | 43 mm |
| Thread Size | M4 |
| Mfr. Model # | K0122.0042X10 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M4, Thread Standard Metric, Screw Length 10.00mm, Overall Height 43 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated