Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M4 Thread, 40 mm Thread Lg, 30 mm Lg
In Stock
$20.68
/each
Earn 20 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M4 T...
Item 53FC63
$20.68
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Length | 40 mm |
| Thread Size | M4 |
| Overall Height | 73 mm |
| Thread Material | Steel |
| Measurement System | Metric |
| Color | Black |
| Handle Length | 30 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Material | Zinc |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Mfr. Model # | K0122.0041X40 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M4, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 73 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated