Adjustable Handle: Zinc w/ SS Thread, M8 Thread, 50 mm Thread Lg, 80 mm Lg
In Stock
$61.30
/each
Earn 61 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ SS Thread, M8 Thre...
Item 53FC13
$61.30
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Measurement System | Metric |
| Overall Height | 92 mm |
| Thread Length | 50 mm |
| Color | Black |
| Handle Length | 80 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Size | M8 |
| Hub Height | 37 mm |
| Mfr. Model # | K0738.3081X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 92 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated