Adjustable Handle: Zinc w/ SS Thread, M8 Thread, 60 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$53.65
/each
Earn 53 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ SS Thread, M8 Thre...
Item 53FA48
$53.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Material | Stainless Steel |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Overall Height | 92.2 mm |
| Thread Length | 60 mm |
| Thread Size | M8 |
| Handle Material | Zinc |
| Handle Length | 65 mm |
| Color | Black |
| Measurement System | Metric |
| Mfr. Model # | K0738.2081X60 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 60.00mm, Overall Height 92.2 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated