Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10 Thread, 55 mm Thread Lg, 80 mm Lg, Orange
In Stock
$41.95
/each
Earn 41 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10...
Item 53EZ85
$41.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Material | Steel |
| Overall Height | 97 mm |
| Thread Size | M10 |
| Handle Length | 80 mm |
| Color | Orange |
| Handle Material | Zinc |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Hub Height | 37 mm |
| Measurement System | Metric |
| Thread Length | 55 mm |
| Mfr. Model # | K0737.3102X55 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 55.00mm, Overall Height 97 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated