Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10 Thread, 40 mm Thread Lg, 80 mm Lg
In Stock
$41.95
/each
Earn 41 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M10...
Item 53EZ72
$41.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Zinc |
| Hub Height | 37 mm |
| Overall Height | 82 mm |
| Handle Length | 80 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Color | Black |
| Measurement System | Metric |
| Thread Length | 40 mm |
| Thread Material | Steel |
| Thread Size | M10 |
| Mfr. Model # | K0737.3101X40 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 82 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated