Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 45 mm Thread Lg, 80 mm Lg, Orange
In Stock
$41.95
/each
Earn 41 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 53EZ63
$41.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Color | Orange |
| Handle Length | 80 mm |
| Measurement System | Metric |
| Thread Length | 45 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Material | Steel |
| Hub Height | 37 mm |
| Overall Height | 87 mm |
| Thread Size | M8 |
| Mfr. Model # | K0737.3082X45 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 45.00mm, Overall Height 87 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated