Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 60 mm Thread Lg, 80 mm Lg
In Stock
$41.95
/each
Earn 41 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 53EZ56
$41.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Overall Height | 102 mm |
| Measurement System | Metric |
| Thread Length | 60 mm |
| Thread Material | Steel |
| Handle Material | Zinc |
| Hub Height | 37 mm |
| Thread Size | M8 |
| Color | Black |
| Handle Length | 80 mm |
| Mfr. Model # | K0737.3081X60 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 60.00mm, Overall Height 102 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated