Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 35 mm Thread Lg, 80 mm Lg
In Stock
$41.95
/each
Earn 41 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 53EZ51
$41.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Material | Steel |
| Handle Length | 80 mm |
| Color | Black |
| Overall Height | 77 mm |
| Thread Length | 35 mm |
| Measurement System | Metric |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Size | M8 |
| Hub Height | 37 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Mfr. Model # | K0737.3081X35 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 35.00mm, Overall Height 77 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated