Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 40 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Orange
In Stock
$38.00
/each
Earn 38 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 53EY61
$38.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Color | Orange |
| Overall Height | 72.2 mm |
| Thread Material | Steel |
| Thread Length | 40 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Measurement System | Metric |
| Thread Size | M8 |
| Handle Length | 65 mm |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Mfr. Model # | K0737.2082X40 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 72.2 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated