Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 55 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$38.00
/each
Earn 38 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 53EY54
$38.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Length | 65 mm |
| Measurement System | Metric |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Length | 55 mm |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Color | Black |
| Thread Material | Steel |
| Thread Size | M8 |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Overall Height | 87.2 mm |
| Mfr. Model # | K0737.2081X55 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 55.00mm, Overall Height 87.2 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated