Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 50 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$38.00
/each
Earn 38 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 53EY53
$38.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Measurement System | Metric |
| Thread Size | M8 |
| Handle Material | Zinc |
| Overall Height | 82.2 mm |
| Color | Black |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Length | 50 mm |
| Thread Material | Steel |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Handle Length | 65 mm |
| Mfr. Model # | K0737.2081X50 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 82.2 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated