Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 30 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$35.55
/each
Earn 35 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 53EY49
$35.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Zinc |
| Handle Length | 65 mm |
| Color | Black |
| Overall Height | 62.2 mm |
| Thread Size | M8 |
| Measurement System | Metric |
| Thread Material | Steel |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Length | 30 mm |
| Mfr. Model # | K0737.2081X30 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 30.00mm, Overall Height 62.2 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated