Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 Thread, 45 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Orange
In Stock
$38.00
/each
Earn 38 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 T...
Item 53EY42
$38.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Measurement System | Metric |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Thread Length | 45 mm |
| Handle Length | 65 mm |
| Overall Height | 77.2 mm |
| Color | Orange |
| Thread Material | Steel |
| Thread Size | M6 |
| Handle Material | Zinc |
| Mfr. Model # | K0737.2062X45 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 45.00mm, Overall Height 77.2 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated