Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 Thread, 35 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$38.00
/each
Earn 38 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 T...
Item 53EY30
$38.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Size | M6 |
| Measurement System | Metric |
| Overall Height | 67.2 mm |
| Thread Length | 35 mm |
| Thread Material | Steel |
| Color | Black |
| Handle Length | 65 mm |
| Mfr. Model # | K0737.2061X35 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 35.00mm, Overall Height 67.2 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated