Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M3 Thread, 9 mm Thread Lg, 30 mm Lg, Orange
In Stock
$17.80
/each
Earn 17 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M3 T...
Item 53EV18
$17.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Overall Height | 33 mm |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Mounting Type | Threaded Hole |
| Measurement System | Metric |
| Color | Orange |
| Handle Material | Zinc |
| Handle Length | 30 mm |
| Thread Material | Steel |
| Thread Length | 9 mm |
| Thread Size | M3 |
| Mfr. Model # | K0122.0032 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M3, Thread Standard Metric, Screw Length 0.3500 in, Overall Height 33 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type Internal, Standards DIN EN 12844, RoHS, Mounting Type Threaded Hole, Finish - Machining Powder Coated