Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 62 mm ID, 85 mm OD, 8 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$99.05
/each
Earn 99 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 52WE67
$99.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Overall Width | 8 mm |
| Seal Design | TC |
| Inside Diameter | 62 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 85 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Mfr. Model # | 628508TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 62 mm, Outside Diameter 85 mm, Overall Width 8 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal