Class X No-Go Pin Gauge: 0.9909 in Dia, 0.00006 in Tolerance, 2 in, Uncoated Steel
In Stock
$37.35
/each
Earn 37 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
VERMONT GAGE Class X No-Go Pin Gauge: 0.9909 in Dia, 0.000...
Item 49NL69
$37.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2240 |
| Brand | VERMONT GAGE |
| Finish | Uncoated Steel |
| Diameter Range | 0.7601 in to 1.0000 in |
| Tolerance | 0.00006 in |
| Included Certification | Certificate of Accuracy with NIST Traceability |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Tolerance Class | X |
| Dimension Type | Inch |
| Gauge Type | No-Go (Minus) |
| Diameter Increment | 0.0001 in |
| Diameter | 0.9909 in |
| Mfr. Model # | 141299090 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 41111619 |
Description
Class X No-Go Pin Gauge, Material Steel, Finish Uncoated Steel, Diameter 0.9909 in, Diameter Increment 0.0001 in, Diameter Range 0.7601 in to 1.0000 in, Diameter Sub-Range 0.9901 in to 0.9950 in, Dimension Type Inch, Gauge Type No-Go (Minus), Included Certification Certificate of Accuracy with NIST Traceability, Surface Finish 4 Microinch or Better, Tolerance 0.00006 in, Tolerance Class X, Hardness RC 60/65, Long Form Calibration Certificate No, Overall Length 2 in, Standards ISO 17025