Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TA, Nitrile, 180 mm ID, 200 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$113.65
/each
Earn 113 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TA, Nitril...
Item 458G15
$113.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| System of Measurement | Metric |
| Seal Design | TA |
| Inside Diameter | 180 mm |
| Maximum Pressure | 7 psi |
| Lip Material | Nitrile Rubber |
| Outside Diameter | 200 mm |
| Overall Width | 12 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Mfr. Model # | 18020012TA |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TA, Inside Diameter 180 mm, Outside Diameter 200 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None