Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 19 mm ID, 30 mm OD, 6.5 mm Wd
In Stock
$53.10
/each
Earn 53 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 457Z15
$53.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Number of Lips | 2 |
| Seal Design | TC |
| Inside Diameter | 19 mm |
| Outside Diameter | 30 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Overall Width | 6.5 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | 19306.5TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 19 mm, Outside Diameter 30 mm, Overall Width 6.5 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal