Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TB, Nitrile, 38 mm ID, 52 mm OD, 7 mm Wd, 7 psi Max Pressure
In Stock
$17.23
/each
Earn 17 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TB, Nitril...
Item 457P01
$17.23
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Outside Diameter | 52 mm |
| Lip Material | Nitrile Rubber |
| Inside Diameter | 38 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Seal Design | TB |
| Number of Lips | 2 |
| Maximum Pressure | 7 psi |
| Overall Width | 7 mm |
| Mfr. Model # | 385207TB |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TB, Inside Diameter 38 mm, Outside Diameter 52 mm, Overall Width 7 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None