GHS Label: 3 in Wd, 8 in Ht, Vinyl, 0.004 in Thick, -4°F – 167°F Temp Range, 500 PK
In Stock
$416.00
/each
Earn 416 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY GHS Label: 3 in Wd, 8 in Ht, Vinyl, 0.004 in...
Item 3TL74
$416.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Minimum Service Temperature | -4 Degrees F |
| Width | 3 in |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Material | Vinyl |
| Product Type | GHS Label |
| Height | 8 in |
| Maximum Service Temperature | 167 Degrees F |
| Thickness | 0.004 in |
| Mfr. Model # | 121162 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 55121606 |
Description
GHS Label, Adhesive Adhesive, Adhesive Material Acrylic, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Background Color White, Hazard Communication Standard GHS, Height 8 in, Kit Contents Not Applicable, Lamination Type Not Laminated, Language English, Material Vinyl, Material Properties Not Applicable, Maximum Service Temperature 167 Degrees F, Minimum Service Temperature -4 Degrees F, Mounting Type Adhesive, Package Type Roll