Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 Thread, 15 mm Thread Lg, 40 mm Lg
In Stock
$18.69
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 T...
Item 3GHG9
$18.69
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Size | M6 |
| Thread Material | Steel |
| Overall Height | 49 mm |
| Color | Black |
| Handle Length | 40 mm |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Thread Length | 15 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Measurement System | Metric |
| Mfr. Model # | K0122.1061X15 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 15.00mm, Overall Height 49 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, Mounting Type Threaded Stud