Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 Thread, 10 mm Thread Lg, 40 mm Lg
In Stock
$18.59
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 T...
Item 3GHG7
$18.59
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Overall Height | 44 mm |
| Thread Length | 10 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Color | Black |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Size | M6 |
| Handle Length | 40 mm |
| Thread Material | Steel |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Measurement System | Metric |
| Mfr. Model # | K0122.1061X10 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 10.00mm, Overall Height 44 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, Mounting Type Threaded Stud