Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M16 Thread, 23 mm Thread Lg, 110 mm Lg
In Stock
$36.00
/each
Earn 36 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M16...
Item 3GHA4
$36.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Overall Height | 77.5 mm |
| Thread Size | M16 |
| Handle Length | 110 mm |
| Measurement System | Metric |
| Thread Length | 23 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Hub Height | 49 mm |
| Mounting Type | Threaded Hole |
| Color | Black |
| Thread Material | Steel |
| Mfr. Model # | K0122.5161 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M16, Thread Standard Metric, Overall Height 77.5 mm, Overall Length 126 mm, Thread Type Internal, Standards DIN EN 12844, RoHS, Mounting Type Threaded Hole