Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 14 mm Thread Lg, 80 mm Lg
In Stock
$24.99
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 3GGY4
$24.99
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Zinc |
| Measurement System | Metric |
| Thread Size | M8 |
| Thread Material | Steel |
| Handle Length | 80 mm |
| Hub Height | 37 mm |
| Thread Length | 14 mm |
| Mounting Type | Threaded Hole |
| Color | Black |
| Overall Height | 58.5 mm |
| Mfr. Model # | K0122.3081 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Overall Height 58.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type Internal, Standards DIN EN 12844, RoHS, Mounting Type Threaded Hole